Nasza klinika: ul.Wstępna 11 (os.Halinów), Radom
tel: 601 345 855

Leczenie kanałowe

Endodoncja, potocznie nazywana jest leczeniem kanałowym. Dla większości osób, pojęcie to, sięga najdalej w głąb zęba. W leczeniu endodontycznym, zainfekowana tkanka zostaje usunięta z kanału, a następnie zastąpiona plastycznym materiałem. Jeżeli ząb jest zakwalifikowany przez stomatologa do leczenia kanałowego, oznacza to, że bakterie próchnicy przedostały się do korzeni zęba. Pokonały szkliwo, zębinę i dostały się do unerwionej miazgi zęba, która jest połączona z krwioobiegiem całego organizmu. Ta sytuacja, niebezpieczna dla zęba i negatywnie wpływająca na stawy oraz serce, nerki i inne narzady, wymaga podjęcia natychmiastowego leczenia.

Leczenie kanałowe jest niezbędne w momencie, kiedy dochodzi do zapalenia miazgi. Przyczyny takiego stanu moga być różne: głebokie ubytki próchnicowe, duże wypełnienia, urazy zębów.

Nowoczesne sprzęty, którymi dysponujemy m. in. mikroskop operacyjny, skaler endodontyczny i radiografia cyfrowa, umożliwiają skuteczne leczenie na jednej wizycie.

Etapy leczenia endodontycznego (kanałowego):

  1.  Diagnoza -­ po wykonaniu zdjęcia RVG określa się liczbę kanałów.
  2. Oczyszczenie korony zęba-­ ząb zostaje oczyszczony z bakterii próchnicy, a ścianki zęba opracowane są w sposób umożliwiający łatwy dostęp do wszystkich kanałów korzeni.
  3. Oczyszczenie zakażonych kanałów -­ zainfekowana miazga jest oczyszczona ze wszystkich kanałów. Następnie wykonywana jest dezynfekcja chemiczna, która ma na celu doczyszczenie kanałów z pozostałości bakterii, które nie zostały usunięte mechanicznie.
  4. Wypełnienie oczyszczonych kanałów- w korzeniach­ puste kanały zostają wypełnione specjalnym preparatem, który zapewnia szczelną barierę przed ponownym przeniknięciem bakterii.
  5.  Ostatnim etapem leczenia zęba jest odtworzenie jego anatomicznych kształtów (patrz na leczenie zachowawcze).

Prawidłowe i dokładne leczenie endodontyczne jest konieczne nie tylko po to, by zachować ząb lub jego korzeń, ale też by zapobiegać przewlekłym i ukrytym stanom zapalnym wpływającym na ogólny stan zdrowia. W leczeniu endodontycznym bardzo ważne jest ułożenie korzeni zęba. Jeśli są one mocno zakrzywione dentysta ma sporo trudności z całkowitym oczyszczeniem kanału pomimo użycia najwyższej jakości sprzętu. Czas potrzebny do leczenia kanałowego to zwykle 2 godziny (jeśli ząb ma mniej kanałów ok 1,5 h).

Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu, dzięki czemu pacjent nie odczuwa dyskomfortu. Podczas leczenia kanałowego stomatolodzy korzystają z mikroskopu- pozwala to na najdokładniejsze oczyszczenie korzeni zęba z bakterii..

Nasze Centrum stworzone zostało z myślą o zróżnicowanych potrzebach naszych Pacjentów i jest odpowiedzią na wysokie wymagania i oczekiwania każdego, kto z troską i pełną odpowiedzialnością podchodzi do zdrowia swojego i swoich najbliższych.

Naszą pomoc kierujemy do grupy klientów o wysublimowanych potrzebach, którzy kładą ogromny nacisk na swój piękny uśmiech oraz efekt estetyczny.

Devilart: strony internetowe dla firm